Chapter 1

Vilnius: beprotiški pasimatymai ir miestas

Apie Vilnių ir jo gyventojus žmonės tikrai žino 3 dalykus: gatvėse čia pragariški kamščiai, ore tvyro greito gyvenimo tempo, prabangių kvepalų ir nevaržomos laisvės kvapas, o atsipūtę vilniečiai be to, kad seniausiai atrodo, kaip akis išdegę bepročiai, seniausiai yra dėję ant tradicijos „ką žmonės pagalvos“ ir gyvena taip laisvai, kad kartais net nepadoru pasakoti.

Žinoma, todėl aš jums apie tai ir papasakosiu. Aš esu Sandra Vilimaitė – gerai žinoma 32 metų žurnalistė, apžvalgininkė ir redaktorė, bet čia aš būsiu – miesto istorijų pasakotoja. Dar kadaise Kunigaikščio Vildaugo buvau įšventinta į Vilniaus kunigaikštes, tuomet pasižadėjau rašyti apie Vilnių ir jo žmones, nes čia gimusi ir augusi aš juos pažįstu geriausiai. Vilnius yra mano mylimasis(žinoma, po mano sutuoktinio), su kuriuo nuolat einu į pasimatymus. Jis mano pradžia, mano širdies miestas, tekantis mano venomis.

Vilnius yra nebylus liudininkas, kasdien stebintis vingiuojančių pro jį miestiečių gyvenimo istorijas. Čia kasdien šimtai tūkstančių žmonių įsimyli, pykstasi, skiriasi, taikosi, mylisi, prisiekia amžiną meilę arba dalinasi turtą. Čia ambicijos mėgsta viršyti galimybes, todėl vilniečiams atrodo viskas įmanoma. Čia neįprastai daug šypsomasi, nors žmonės iš skubos gatvėse daugiau bėgioja nei vaikšto. Vilniuje išsipildo drąsiausios svajonės, o kartais – dūžta viltys, išduodamas pasitikėjimas ir nusiviliama gyvenimu prieš jį atrandant iš naujo.

Vilnius yra miestas, kur seksas ir miestas nėra vien tik serialo pavadinimas, tai – pažadas. Ir tas pažadas neabejotinai visada turi savo kainą. Mano pažįstamas susipažinęs klube su jam patinkančia mergina, naktį užsukus pas jį į svečius išgirdo pažado kainą.

– „€500 už naktį“, – lakoniškai tarė ji, bet sandoris neįvyko, nes pažįstamas jautėsi apgautas. Naivuolis tikėjo, kad jai nuoširdžiai patinka.

O štai Saulė – 33 metų verslininkė, sėkmingai valdo architektūros kompaniją, yra aistringa ir aktyvi sekso žemėlapio sudarinėtoja. Prieš trejus metus sukrovusi sutuoktinio lagaminus, pasilikusi dukrą, išspyrė jį lauk. O tada pareiškė, kad nuo šiol nevaržomai dulkins visus, kas juda. Žinoma tie visi be jų žinios ir leidimo buvo įtraukiami į žemėlapį.

– „Seksas yra smagu, kai jis žino, ką daro, bet seksas dėl aukštesnio tikslo gali kompensuoti netgi neišmanymą. Aišku, vienam kartui“, – aiškindama savo filosofiją kvatojasi Saulė.

Saulė dievina vakarėlius mieste ir beprotiškus pasimatymus. Ji nevadina savęs romantike, bet romantika jai patinka. Saulė yra įsitikinusi, kad vienas jos romantiškiausių pasimatymų vyko šią vasarą, kai ji nepažįstamam vaikinui iš tinderio parašė, kad atvažiuoja pas jį į Anykščius, tegu jis susikrauna reikalingus daiktus, nes jie važiuos maudytis. Nuogi. Kaip tarė, taip padarė. Atsigabeno vyruką į Vilnių, prie Šilo ežero, išsimaudė nuogi, Saulė užsidėjo dar vieną pliusą žemėlapyje, paskui parvežė jį namo į Anykščius ir užblokavo visuose socialiniuose tinkluose.

25 metų dekoratorius, vilnietis, mano draugas, kurį vadinu broliu, – Nojus, savo partnerį, britą Tomą sutiko dar studijuodamas prestižiniame Londono universitete. Juos supažindino bendri draugai, Tomas turėjo atsikraustyti gyventi į Nojaus bičiulių kartu nuomojamą namą Londone. Nojus tuo metu draugavo ir gyveno su šaunia moterimi, deja, jausmai Tomui užklupo kaip uraganas giedrą dieną ir sulaužė daugelį įsitikinimų. Ypač apie save patį. Tačiau į tikrą pasimatymą Nojus ir Tomas nuėjo tik Vilniuje, žinoma, brangiausiame miesto restorane.

– „Romantika kartu vakarais gaminti vakarienę“, – sako Nojus, kuris kartu su Tomu skaičiuoja jau penktus gyvenimo kartu metus ir gyvena skraidydami tarp Vilniaus ir Londono.

– „Pasimatymus ir romantiką žmonės pervertina, o santuoka šiais laikais apkritai kvailių užsiėmimas. Nepriimk asmeniškai, Sandra, bet skyrybų statistika kalba pati už save“, – apie mano pasirinktą rašyti temą sako 36 metų gydytoja Beatričė. Ji dievina šaltą protą, logiką ir dailų skalpelio pjūvį. Beatričė mėgsta gyventi viena, žiūrėti siaubo filmus prieš miegą, ji nekenčia vaikų ir dievina gyvūnus. Slapta viliasi sutikti rimtą, patikimą, finansiškai gerai apsirūpinusi vyrą, bet oficialiai sako, kad tokių jau nebelikę.

– „Romantiška buvo idėja apie žmonių gelbėjimą po katastrofų, tačiau realybėje man pinigus krauna žema moterų savivertė“, – apie romantiką dėsto Beatričė.

Paskutinė jos pasimatymų patirtis buvo tokia bjauri ir antiromantiška, kad ji sakosi kuriam laikui nuo romantiškų santykių apskritai užsikodavusi. Iš pirmo žvilgsnio žavus vaikinas, norvergas, vietoj „labas, susipažinkime“ atsiuntė jai savo falo nuotrauką. Viena vertus, labai aiški žinutė, bet kita vertus, net šalto proto neromantiškai Beatričei to buvo per daug.

O aš giliai širdyje esu truputį romantikė, nors meluoju, esu neblogai pažengusi romantikė. Sykį pati viena sutempiau stalą ir kėdes, maistą, gėrimus ir žvakes ant vieno Vilniaus skardžio apžvalgos aikštelės ir ten užrištom akim atsivedžiau savo vyrą. Tuo metu leidosi saulė ir mes paskendome jos raudonyje. O mūsų meilės istorija prasidėjo prieš beveik septynerius metus vienoje Vilniaus automobilių aikštelėje. Atėjusi aplankyti savo draugo Martyno sužinojau, kad jis laukia didesnės kompanijos, kartu išėjome pasitikti to draugo. Priėjusi pasibeldžiau į automobilio langą, taip mes susipažinome, o po šešerių draugystės metų susituokėme.

Mes visi – Vilniaus žmonės, gimę čia ar atvykę kadaise, o gal tik nuo vakar bepradedantys romaną su Vilniumi, esame beprotiškai skubantys, kartais keisti ar tiesiog pakvaišę, besisukantys amžiname projektų rate, norintys visko čia ir dabar, vis tiek liekame neabejingi romantikai, kad ir kaip kartais neįprastai ją suprastume. Vilnius yra romantiškų ir antiromantiškų istorijų miestas, bet visos šios istorijos yra apie mus.

Žinau, kad mane mylite. Apkabinu ir siunčiu linkėjimų.

Sandra Vilimaitė          

 

P.S. Jei patinka mano tekstai tapkite patreonu arba perveskite $2 ar daugiau paypal sandra.vilimaite@gmail.com